Slúžili najmä ako hrobky, no nie je vylúčené že aj na niečo iné...
Pyramídy v Bosne
Pyramídy sa nachádzajú po celom svete. Keď však objavili tie v Bosne, vzniklo veľké prekvapenie. To, čo sa však dialo potom, bolo zvláštne. Bosnianske údolie pyramíd je celosvetovým fenoménom a predstavuje najväčší známy komplex pyramídových stavieb. Skladá sa z pyramíd Slnka (220 m), Mesiaca (190 m), Draka (90 m), Chrámu Matky a Lásky. Vrcholy pyramídy Slnka, Mesiaca a Draka tvoria rovnostranný trojuholník (2.170 m). Všetky pyramídy sú orientované ku kozmickému severu.
Podľa bádateľov, ktorí sa týmito pyramídami zaoberali, je pyramídový komplex v Bosne starý viac ako 12 000 rokov a bol vystavaný neznámou kultúrou blízkosti mestečka Visoko neďaleko Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Objav stavieb bol ohlásený v roku 2005, kedy doktor Semir Osmanagić oznámil, že miestne podivné kopce sú v skutočnosti pyramídovým komplexom, ktorý okrem toho že zahŕňa najväčšie pyramídy na svete, je prepojený aj podzemnými tunelmi. Oblasť má vraj tiež liečivé účinky. Viacero bádateľov je presvedčených o tom, že sú pozostatkom neznámej, dávno stratenej civilizácie. Tento pyramídový komplex podľa jeho slov môže byť "matkou všetkých pyramíd". V roku 2006 začal veľký projekt, ktorý mal odkryť a obnoviť takzvanú Pyramídu Slnka. Jedná sa zrejme o najdôležitejšiu stavbu z celého komplexu, obloženú pieskovcovými kvádrami. Počas tisícok rokov niektoré z pyramíd stratili svoj pôvodný tvar a materiál, ktorý ich za tú dobu pokryl. V dnešnej dobe nám preto nedovoľuje preskúmať ich presný tvar, takže je nutné ich najskôr odkryť. Odhady naznačujú, že pyramídy nemali slúžiť ako hrobky, ale ako stavby na pozorovanie vesmírnych telies a nemali spĺňať ani obrannú funkciu.
Ako teda „pyramídy“ vznikli?
Odborníci sa zhodujú, že ide o geologický výtvor prírody nazývaný ako facetované svahy. Ich vznik môže mať niekoľko príčin, najčastejšie však ide o kombináciu tektonickej aktivity a erózie. V mene Európskej asociácie archeológov 7 popredných európskych odborníkov podpísalo prehlásenie, že Bosnianske údolie pyramíd je podvodom, klamstvom a s vedeckým objavom nemá nič spoločné.
Záhada na Antarktíde
Po internete sa v roku 2016 začala šíriť správa, že na mrazivej Antarktíde objavili tri pyramídy, ktoré merajú viac ako 1220 metrov. To by znamenalo, že ich veľkosť by bola desaťkrát väčšia ako veľká pyramída v Gíze. Hneď preto začali vznikať konšpirácie. Jedna strana tvrdila, že ich postavila neznáma civilizácia pred niekoľko miliónmi rokov. Vtedy vraj bola Antarktída pri rovníku, takže podmienky na život tam boli lepšie. Druhá mohla byť postavená mimozemskými bytosťami. Vedci oponujú, že domnelé pyramídy sú výčnelky skál, takzvané nunataky. Je to totiž obyčajný skalnatý vrchol hory, ktorý vystupuje z pevninového ľadovca.
Pyramídy v Gíze
Odhaduje sa, že boli postavené pred viac ako 4 500 rokmi s viac ako 2 miliónmi kameňov a ich výroba trvala 20 až 30 rokov. Ako sa však presne postavili egyptské pyramídy? Je málo dôkazov, žiadne starodávne plány, ale veľa konšpiračných teórií.
Teória rámp je pravdepodobne najbežnejšie prijímaná a má najviac dôkazov, ktoré ju podporujú. Kamene boli pretiahnuté cez púšť lanami a sánkami a nedávno bola aktualizovaná tak, že sánky boli vlhčené aby sa znížilo trenie. Vlhký piesok uľahčil ťahanie kameňov a tento postup je možné vidieť na starých nástenných maľbách. Následne sa predpokladá, že bola postavená jedna z radu rámp, aby sa kamene ťahali na vrchol, a stavalo sa smerom nahor. S pieskom pracovníci vytvorili buď rovnú rampu na jednej strane, špirálovitú rampu, ktorá sa ovinula okolo pyramídy, alebo ich kombináciu.
Ďalšia teória hovorí o špeciálnych kanáloch, ktoré boli vybudované až na staveniská, čo umožňovalo preplaviť kamene až tam. Plaváky boli údajne vyrobené z cédrového dreva alebo nafúknutých zvieracích koží zabalených v papyruse. Kanály sa mali tiahnuť po celom obvode staveniska, čo umožňovalo plávajúcim blokom plávať tam, kde boli potrebné. Na plavenie blokov do kopca sa potom údajne použili štyri vodovodné potrubia. Rad brán následne slúžil na to, aby sa bloky pohybovali smerom nahor od priekopy k vrcholu. Vodný kanál na vrchu staveniska umožňoval ďalšie plávanie a polohovanie bez akéhokoľvek ťahania alebo skutočného ťažkého zdvíhania.
Aj keď tieto uvedené teórie sú najčastejšie prijímanými teóriami, samozrejme, existujú aj zaujímavé alternatívy. Mimozemšťania, dávno stratené technológie, cestovanie v čase a ďalšie.
Medzi pár zaujímavých patria teórie:
Pyramídy boli obrovské zdroje energie – používali nato špeciálne zvukové frekvencie zvnútra Zeme. Chodby a šachty (omietnuté zlatom, aby sa zabezpečilo, že prijímajú správne frekvencie) v pyramídach slúžili ako vodiče energie. Táto technológia mala zabezpečovať chod dedín v niekoľko kilometrovom okolí pyramíd – napríklad tak, že elektroniku nemuseli mať v zástrčkách a žiarovky nemuseli byť zašróbované, ako to poznáme dnes my. To, že sa nenašli žiadne zástrčky iba potvrdzuje túto teóriu.
Sfingy a mimozemské plavidlá – hovorí sa, že pod sfingami sa nachádza mimozemské plavidlo, ktoré tam nechala dávna civilizácia a čaká na niekoho, kto ho odkope a použije. Keďže egyptská vláda nedovolí robiť vykopávky pod sfingami, túto teóriu to iba potvrdzuje.
Pyramídy slúžia ako navigácia pre mimozemšťanov – veď prečo by si inak dávali takú námahu postaviť niečo také veľké uprostred púšte. Námahu preto, aby mohli ľahšie prichádzať alebo opúšťať našu planétu. Mali byť postavené v strede Zeme, sú situované vedľa seba a taktiež zarovno troch hviezd súhvezdia Orion. Dokonca ležia na zemepisnej šírke 29,9792458 S a rýchlosť svetla vo vákuu vyjadrená v súčasnom metrickom systéme je 299 792 458 metrov za sekundu. Náhoda?
Boli postavené hybridnými obrami – volali sa Nephilim. Spomínajú sa aj v Biblii, boli to deti ľudí a druhu padlých anjelov (napr. Goliáš). Argumentujú tým, že na niektorých egyptských maľbách sú zobrazení v bežných situáciách obrovskí ľudia popri malých normálnych ľuďoch. Alebo zobrazené žirafy, a vedľa nich ľudia skoro rovnako vysokí či veľké otlačky rúk a nôh, ktoré sa našli v kameňoch. Keďže obri boli veľmi silní, Egypťania si ich najali na stavbu.
Autor: Denis Blaho
Korektor: Dominika Hvorková
foto: maxpixel.com, pixabay.com, pxhere.com, cz.depositphotos.com