Hovorí sa, že Slovensko je dostatočne malé na to, aby sa dalo celé spoznať, ale dostatočne veľké na to, aby sme v ňom našli množstvo pokladov.
Odhaduje sa, že spotreba papiera je v súčasnosti niečo cez 2 kusy papiera za hodinu na osobu. Papier nie je však iba ten kancelársky. Na celkovej spotrebe papiera sa podieľajú aj papierové tašky, obaly, darčekové balenia, papierové utierky, etikety, noviny, omaľovánky, obaly na cukríky a časopisy - proste moderný svet je plný papiera.
Prinášame vám zoznam krajín, ktoré sa na produkciiKeď niečo vytváraš, tvoríš, vyrábaš - produkuješ. papiera podieľajú najväčším dielom.
10 – Taliansko
S celkovým počtom 8,8 miliónov ton je Taliansko na desiatom mieste. Taliansky papierenský priemysel neustále rastie a talianska technológia výroby papiera je považovaná za svetovú špičku. Región Lucca vyrába papier dokonca už od 13. storočia.
9 – Švédsko
Vďaka 70% zalesneniu má Švédsko obrovské zásoby dreva. Z tohto obrovského množstva dreva sa ročne vyťaží až 1%. V roku roku 2015 vyprodukovala krajina celkovo 10,1 milióna ton papiera. Švédsky priemysel investuje nemalé financie aj do výskumu a do lesníckej vedy na vysokých školách, ústavoch a univerzitách.
8 – Kanada
Začiatky papierenského priemyslu v Kanade sa datujú približne do roku 1800 do provincii Ontario a Quebec. Ročne sa tu vyprodukuje približne 10,2 milióna ton papiera.
7 – Fínsko
Fíni, podobne ako Švédi, sa snažia investovať nemalé prostriedky do škôl, odborného vzdelávania a výskumu v oblasti lesníctva a papierníctva. Dôležitým aspektom tohto priemyslu je pre fínov environmentálny rozmer a udržateľnosť celého priemyslu. Výroba papiera vo Fínsku dosahuje úrovne 10,3 miliónov ton papiera ročne.
6 – Brazília
Brazílsky papierenský priemysel je zodpovedný za výrobu 10,3 milióna ton papiera ročne.
Papierne a celulózky v Brazílii lámu svetové rekordy, napríklad továreň v Três Lagoas drží prvenstvo v dennej produkciiKeď niečo vytváraš, tvoríš, vyrábaš - produkuješ. papierenskej buničiny.
5 – Južná Kórea
Juhokórejská výroba papiera zaujíma taktiež popredné miesta v svetových rebríčkoch. S 11,5 miliónmi ton papiera ročne obsadila táto krajina úctyhodné piate miesto.
4 – Nemecko
Nemecko je popredným svetovým vývozcom papiera s produkciouKeď niečo vytváraš, tvoríš, vyrábaš - produkuješ. 22,6 milióna ton ročne. Hlavné zložky nemeckého vývozu papiera tvorí hlavne obalový papier.
3 – Japonsko
Napriek určitému poklesu záujmu o papier kvôli novým technológiam vyrobí Japonsko až 26,2 milióna ton papiera ročne. Japonci sú hrdí aj na tradíciu výroby umeleckého papiera pod názvom Chiyogami, Unryu alebo Ito-iri.
2 – USA
Papierenský priemysel v Spojených štátoch začal v roku 1730 a je teda starší ako samotná krajina. Amerika, ktorá je v súčasnosti popredným svetovým výrobcom papiera a tiež hlavným spotrebiteľom, sa nachádza na druhom mieste so 72,3 miliónmi ton vyrobeného papiera.
1 – Čína
V roku 2004 sa Čína umiestnila na druhom mieste so 49,5 miliónmi ton vyrobeného papiera. O pár rokov neskôr sa čínsky papierenský priemysel vyšplhal na prvú priečku svetového rebríčku so 107 miliónmi ton papiera. Hlavným dôvodom na to je väčšia spotreba, ale aj zvyšujúci sa vývoz papiera do celého sveta, ktorý neustále rastie.
Autor: Denis Blaho
Korektor: Ramona Babosová
Obrázky: pixabay, pikrepo, wikimedia, pxhere, snappygoat