Čo všetko znečisťuje vodu?
Určite sa to aspoň raz stalo už aj Vám. Prechádzali ste okolo rieky či jazierka, keď sa na jeho hladine či brehu objavilo čosi, čo tam vôbec nepatrilo. Predmet, ktorý sa Vám už z diaľky nepozdával. Aj to je realita dnešných dní a to nielen na Slovensku. Znečisťovanie vôd je závažným problémom a to nielen pre nás ľudí, ale aj pre organizmy, ktoré v nich žijú. Nie sú to však iba odhodené plechovky, plastové fľaše či obaly z jedál. Vodám ako takým hrozia aj iné nebezpečenstvá. Poďme si dnes na ne v skratke posvietiť.
1) Priemysel:
Priemyselnú výrobu môžeme dnes považovať za jedného z najväčších znečisťovateľov vody. Dochádza k nemu nielen počas samotnej výroby, ale aj v záverečných fázach, kedy sa odpad z nej dostáva do našich vodných zdrojov. Celosvetovo má prvenstvo v znečisťovaní jednoznačne ropný priemysel. Počas ťažby či prepravy ropy došlo už k nejednej havárii, následkom ktorej boli znečistené obrovské plochy vôd a o život prišlo množstvo ich obyvateľov. Priemysel je zodpovedný aj za tzv. znečistenie organickými látkami. Tieto látky vznikajú pri erózii pôdy či pri odumieraní prírodnín využitých vo výrobe, ktoré sa v rámci odpadu následne dostávajú do vody. Takýmito znečisťovateľmi sú napríklad závody na spracovanie a výrobu papiera, celulózne závody, agropotravinársky priemysel. Samostatnou kapitolou znečisťovania je módny, odevný priemysel. Počuli ste už o pojme ,, fast fashion‘‘ ? Ide o tzv. rýchlu módu a teda o oblečenie či obuv, ktoré boli vyrobené v rozvojových krajinách nášho sveta, v továrňach, v ktorých pracujú miestni obyvatelia za almužnú pre firmy, ktorých hlavným cieľom je vyrobiť čo najviac, za čo najkratší čas a za čo najmenej peňazí. Tieto výrobky sú často nekvalitné, farbené rôznymi chemikáliami, ktoré škodia nielen nám, keď ich nosíme na sebe, ale aj tým, ktorí pracujú na ich výrobe a v neposlednom rade práve vode, v ktorej zvyšky týchto chemikálií často končia. Okrem uvedeného vode škodia aj pesticídy, ktoré sú používané pri pestovaní materiálov, z ktorých sú tieto odevy či obuv vyrábané. Problematická je najmä bavlna, na pestovanie ktorej sa využívajú aj obrovské množstvá vody a spomínané pesticídy znehodnocujú zdroje pitnej vody. Nemali by sme zabudnúť spomenúť ani následné farbenie textílií. Odpadové vody, ktoré pri tomto procese vznikajú, znečisťujú okolitú pôdu a vody, dokonca aj tie podzemné. Bývajú to často lokálne zdroje pitnej vody, ktorú využívajú miestni obyvatelia. Vedeli ste, že každý rok sa na svete vyrobí približne 80 miliárd kusov nového oblečenia? Otázkou ostáva, či ho toľko naozaj potrebujeme...
2) Odpad vo vodách:
Odpad vo vode nie je z estetického hľadiska pastvou pre oči, je to však najmä problém environmentálny. Nahromadené odpadky tvoria menšie či väčšie odpadové ostrovčeky, ktoré sú pascou najmä pre živočíchy a organizmy vo vodách. Smrť v nich nájde nejeden z nich. Mnohé zvieratá ako napríklad vtáky tiež nedokážu menšie časti odpadu odlíšiť od potravy a tak sa často stáva, že spolu s ňou skončí tento odpad aj v ich útrobách. Podľa správy OSN skončí každoročne vo vodách, najmä teda v oceánoch až 8 miliónov ton plastového odpadu. Smutnou zaujímavosťou poukazujúcou na náš konzumný spôsob života je obrovský ostrov odpadkov v Tichom oceáne s názvom Great Pacific Garbage Patch, ktorý je rozlohou podobný Nemecku, Francúzsku a Španelsku. Predstavte si tieto tri obrovské štáty spojené v jeden...plné odpadu. Desivé, však? Problémom sú aj menšie častice plastov, tzv. mikroplasty. Ide o menšie súčasti rozpadnutých plastov a umelých vlákien, ktoré sa uvoľňujú pri praní. Tie sa následne uvoľňujú do kanalizácie a putujú do vodných tokov, ba aj oceánov, kde škodia najmä živočíchom, ktoré ich príjmu spolu s potravou. Sú dokonca súčasťou aj nás samých, nakoľko sa do našich tiel dostávajú prostredníctvom morských živočíchov, ktoré konzumujeme.
3) Znečistenie prioritnými látkami:
Pokračovanie článku je exkluzívnym obsahom pre členov s predplateným obsahom.