Oslávte 1. apríl Svetový deň vtáctva s hrou Nebo, peklo, zem vo vtáčikovskom šate.
Určite už každý z nás na 1. apríla vyviedol nejakú vtákovinu. Vedeli ste ale, že okrem žartovania je tento deň vyhlásený aj za Svetový deň vtáctva? V apríli sa k nám totiž vracia zo svojich zimovísk najviac druhov sťahovavých vtákov. Na Slovensku už vonku môžeme cítiť slnečné jarné lúče, a tak si skúste pri svojich vychádzkach všímať, či spozorujete aj nejaké vtáčiky, ktoré ste tu počas zimy nevideli. Že neviete úplne, ktoré to sú? Tak sa s nami vydajte na malé skúmanie počas výroby obľúbenej detskej hry Nebo, peklo, raj.
Hlavnými postavami našej hry budú štyri druhy vtákov, ktoré sú našim verným čitateľom detského environmentálneho časopisu Stromáčik dôverne známe z predchádzajúcich čísel. Spoznali ste ich? A čo ak vám pomôžeme malými nápovedami potravy alebo vecí, ktoré sú pre ne typické?
Miernou nápovedou by vám mohlo byť, že prvý vták je sťahovavý, živí sa žabami a hniezdo si zvykne stavať aj na komínoch budov. Druhý vtáčik zimu prečkáva na Slovensku, sťahuje sa ale v tomto období bližšie k ľudským obydliam, kde mu ľudia zvyknú sypať aj slnečnicové semienka. Tretieho vtáčika zvykneme nazývať aj "poslom jari". Svoj návrat zo zimovísk nám oznamuje jasným švitorivým spevom. Potravu loví výlučne počas letu a patria medzi ňu aj bzučiace mušky. No a štvrtým vtáčikom je najmenší druh sovy. Na zimu od nás neodchádza a živí sa okrem iného myšami. Tak čo, uhádli ste? Svoje tipy si overte nižšie a pustite sa s nami do výroby vlastnej hry.
Čo budete potrebovať:
- papier
- nožnice
- ceruzky
- pohár
- predlohy alebo obrázky vtáčikov, ktoré ste si do hry vybrali
Z obdĺžnikového papiera A4 spravte štvorec. Prehnite špičku papiera k druhej strane, aby vám vznikol trojuholník a zvyšok odstrihnite.
Štvorec prehnite tak, aby ste dostali uhlopriečky a späť roztvorte. Následne všetky 4 rohy štvorca skladajte k stredu až dostanete menší štvorec. Na vnútorné rohy si položte pohár a ceruzkou obkreslite polkruh, ktorý následne odstrihnete, aby vaše vtáčiky mali zaoblené hlávky.
Potom si štvorec otočte dolu hlavou a pokračujte v skladaní. Opäť všetky 4 rohy preložte k stredu a prehnnite celé na polovicu. Palce a ukazováky oboch rúk vložte do 4 otvorov, ktoré vám vznikli a otvorte. Skladačku si znova rozložte, lebo je čas na tvorivú časť. Kreslite zobáky, oči a použite pritom farby, ktoré sú typické pre vtáčiky, ktoré ste si vybrali.
Úlohy vo vnútri si voľte podľa toho, čo v rodine radi robievate alebo podľa toho, čo chcete u dieťaťa rozvinúť. My sme zvolili úlohy na rozvoj matematického myslenia, pohybové, ale aj umelecké. Do procesu vymýšľania zapojte aj deti. Určite sa radi pridajú.
Tipy úloh:
- komín s hniezdom - stoj čo najdhšie striedavo na jednej a na druhej nohe
- žaby - sprav 10 skokov znožmo
- pierka - zatoč sa 3x okolo vlastnej osi na špičkách a naťahuj ruky k oblohe
- myšky - bež po štyroch k najbližšiemu úkrytu a späť
- mušky - lietaj v tvare osmičky 8x a bzuč
- slnečnice - ústami zobkaj pochúťku z misky bez použitia rúk
- noty - zaspievaj ľubovoľnú pesničku a rukami tlieskaj do rytmu
- pavúky - posaď sa na zem, zapri rukami, zdvihni zadok nad zem a prejdi čo najdhší kus
Na záver sa spoločne pozrime, aké kompetencie pri tejto úlohe môžete so svojimi deťmi rozvinúť. Hranie hier je vždy dobrou príležitosťou na rozvoj sociálno-emočnej oblasti. Je spojené s množstvom emócií, ktoré v procese hrania musíme spracovávať, či už sú príjemné alebo nepríjemné. V tejto hre máte príležitosť hovoriť s deťmi súčasne aj na tému vtákov, ako im môžete pomôcť a ako sa k nim správať, aby ste ich nevyplašili, či nechtiac neublížili. Takisto je pred výrobou potrebné nájsť si o nich informácie, ktoré následne v hre použijete. Môžete hľadať v knihách, časopisoch alebo na internete. Ukážete tým deťom, ako vyhľadávať informácie a ako s nimi pracovať. Čo si o vtáčikoch zapamätali a ako informácie zapracovali do hry? Vedia aj bez obrázkov použiť pri kreslení rovnaké farby? Nezabúdajte aj na rozvoj jazyka a matematicko - logického myslenia. Z koľkých slabík sa skladá kuvik vrabčí, toľkokrát otvára dieťa časti hry. Tí menší si môžu pomôcť aj tlieskaním, tí väčší okrem počtu slabík môžu spočítať aj hlásky. Všimli ste si, že vo vnútri boli indície vždy v inom množstve? Nato, aby dieťa zistilo, koľkokrát otvára, si musí zistiť ich počet. Počítať musia deti aj v niektorých úlohách. Pre väčšie deti to môžete sťažiť, napríklad sprav toľko skokov, koľko nôh majú dokopy 4 žaby. Ukážte deťom, aké môže byť učenie zábavné a ako si ním môžete spríjemniť spoločné dni.
Prajeme vám bláznivý a hravý 1. apríl. Budeme radi, ak sa s nami o vaše výtvory podelíte. Fotografie vašich hier nám môžete posielať na [email protected]. 17.4. troch z vás odmeníme vybranými číslami environmentálneho časopisu Stromáčik, v ktorých sme sa venovali vtáčikom (február 2020, november 2019, september 2019).
Vedieť viac o časopise Stromáčik