Na prechádzke lesom alebo parkom naň určite narazíte. Ako ho využiť?
Ak nájdete na zemi ihličie z rozličných stromov, môžete si ho zobrať domov a využiť ho tvorivo. Prinášame vám pár tipov.
1. Olej z ihličňanov.
Budete potrebovať: misku, sitko, ihličie, olivový olej, gázu, nožnice.
Postup: Do misky nastrihajte nožnicami dostatočné množstvo ihličia z borovice alebo iného ihličňanu, zalejte olivovým olejom a prekyte gázou. Nechajte v tme lúhovať asi tri týždne a potom cez sitko sceďte do nádoby. Vznikne vám voňavý esenciálny olej, ktorý prevonia váš domov.
2. Štetce na maľovanie blatom
Budete potrebovať: nožnice, špagát, vodu, kartón, misku, vetvičky z ihličňanov.
Postup: V miske s vodou vytvorte riedke blato, prichystajte si kartón a poďte si vyrobiť vlastné štetce. Použite špagát, ktorým zviažete ihličie tesnejšie alebo ďalej od rúčky štetca, čím dosiahnete rozličnú hustotu a stopu štetcov. Na kontúrovanie napríklad výborne poslúži štetec z jedného kusu borovicového ihličia.
3. Krajinky, grafy a mozaiky
Budete potrebovať: kartón, lepidlo, nožnice, prírodný materiál, ihličie a vetvičky.
Postup: Na kartóne si vytvorte obrázok alebo mozaiku s použitím ihličia a ďalšieho materiálu, nalepte lepidlom a nechajte uschnúť. Ihličie môžete využiť aj pri učení sa grafov - jednotlivé ihličia ukladajte na seba vo viacerých stĺpcov, čím vznikne prehľadný graf.
4. Senzorické fľaše
Budete potrebovať: plastovú alebo sklenenú fľašu, vodu, vetvičku s ihličím.
Postup: Tento objekt na pozorovanie obľubujú najmä najmenšie deti. Do fľaše vložte vetvičku alebo iba ihličie, zalejte vodou, uzavrite vrchnákom napevno a pozorujte v pokoji alebo pri pohybe.
Vedeli ste, že na jar sa tradične zbierajú mladé výhonky smrekov a nakladajú sa vo vrstvách do cukru? Po čase pustia šťavu, čím vznikne po scedení sladký sirup, ktorý výborne účinkuje na odhlienenie a proti kašľu. Pri zbere výhonkov však treba byť opatrný a stromu ich nechať dostatočné množstvo, aby mohol ďalej rásť.