Z akých častí sa skladá strom a ako sa mení počas striedania ročných období?
Vydajte sa na putovanie ročnými obdobiami a spoznávanie javov, ktoré sú pre ne typické. Začítajte sa do úlohy z marcového vydania detského časopisu Stromáčik, ktorú sme si pre vás prichystali aj na stiahnutie. Dozviete sa v nej, z akých častí sa strom skladá i to, čím sa odlišuje od kríkov. Jednotlivé časti si potom doma nakreslite a porozprávajte sa, akú úlohu pre strom majú. Porovnávajte, hľadajte súvislosti a nezabudnite vybehnúť skúmať prírodu aj von.
Viete ako stromy dýchajú? Skúste si jednoduchý pokus, na ktorý budete potrebovať čerstvo odtrhnutý list, misku s vodou a kamienok, ktorým list zaťažíte, aby ostal pod vodou. Misku dajte na slnečné miesto a po niekoľkých hodinách pozorujte, čo sa bude diať. Čo vidíte na povrchu listu? Skúste zmeniť podmienky experimentu. Pokus opakujte na rôznych miestach s rôznou intenzitou svetla, prípadne v úplnej tme. Čerstvo odtrhnutý list skúste zameniť za zvädnutý. Zmenilo sa niečo? Výsledky pokusu si zaznamenajte do tabuľky. Od stromov sa ľahko presuniete k téme dýchania u ľudí alebo rôznych živočíchov. Kto dýcha pľúcami a načo majú ryby žiabre?
A poďme späť k obrázkom v úlohe. Čo sa deje so stromami v rôznych ročných obdobiach? Priraďte jednotlivé obrázky a popremýšľajte, ktoré z nich môžeme nájsť v každom z ročných období a prečo. Ako sa menia javy dnes a ako to bolo v minulosti? Čo to ovplyvňuje? Nechajte deti porozprávať sa aj so svojimi starými rodičmi o tom, aká zima alebo leto boli za ich mladých čias. Čo radi robili s kamarátmi na jar? Možno svoje vnúčatá inšpirujú.Podporíte tak ich spoločné zážitky a umožníte im stráviť čas príjemne a zároveň aj edukatívne.
Viete, aký druh vtáčika sme vám dali do úlohy? Ak ste spoznali kukučku obyčajnú, isto budete vedieť, či ju počas zimy u nás nájdeme alebo nie. Sťahuje sa alebo ostáva na Slovensku? Dobrá príležitosť porozprávať sa o migrácii vtákov. Vyhľadajte si, ktoré vtáky sa k nám vracajú po zime domov a ktoré môžeme vonku pozorovať celoročne.
Pri téme ročných období nezabudnime ani na jednotlivé mesiace. Naučte sa poradie mesiacov v roku a priraďte si k nim aj narodeniny členov vo vašej rodine. Deti si tak ľahšie mesiace zafixujú. Vystrihnite si fotky osôb, nalepte ich na štipce a deti ich budú pripevňovať na kartičky s názvami mesiacov. Jemná motorika je hravo precvičená a svaly na rukách posilnené.
V prípade, že máte dieťa, ktoré zaujímajú momentálne farby, máte ideálnu príležitosť skúmať paletu farieb a ich odtiene počas roka. Vystrihujte, lepte, trieďte a priraďujte. Určite doma a vonku nájdete množstvo vecí, s ktorými môžete túto tému rozvinúť.
Prajeme krásne skúmanie s deťmi a objavovanie maličkostí a krás okolo seba.