Každý strom rozpráva pomocou letokruhov svoj jedinečný príbeh.
Kmeň stromu slúži ako opora koruny, preto z roka na rok mohutnie. Takto dokáže uniesť jej pribúdajúcu plochu a hmotnosť. Rast kmeňa môžeme pozorovať na jeho priečnom reze ako zreteľnú vrstvovitú štruktúru, ktorú nazývame letokruhy. Tie sú typické najmä pre stromy mierneho pásma. V tropických oblastiach, kde je stála teplota, sú letokruhy málo výrazné alebo sa netvoria vôbec. V našich podmienkach sa kmeň rozrastie väčšinou o jeden letokruh, v dobrom roku aj o dva. Podľa počtu letokruhov teda vieme určiť približný vek stromu.
Veľkosť prírastku dreva závisí od rôznych faktorov - dostatku vody či miesta, množstva svetla, vonkajšej teploty, veku stromu, chorôb a škodcov alebo obdobia tvorby semien. Keď sa stromu darí, kmeň rastie rýchlejšie. Naopak, ak sa nachádza v nevhodných podmienkach alebo ho napadli škodcovia, prírastok je pomalší a letokruhy užšie. V prípade, že mu v raste bráni nejaká prekážka, prejaví sa to aj na letokruhoch. Tie sú výrazne širšie na tej strane, ktorá musela niesť väčšiu záťaž koruny. Zároveň mladý strom rastie rýchlejšie ako starý, preto sú v strede letokruhy širšie. Vo všeobecnosti platí, že prírastok dreva je najväčší na jar, potom strom venuje svoju energiu plodom a rast kmeňa sa spomaľuje. Kvôli tomu sa v priečnom reze striedajú bledšie a tmavšie pásy.
Všimnite si pri prechádzkach lesom, že každý kmeň je so svojimi letokruhmi jedinečný a rozpráva vlastný príbeh o živote stromu. Dokážete ho prečítať?