Východoslovenská nížina predstavuje jedno z najrozsiahlejších mokraďných území na Slovensku.
Zahŕňa početné korytá riek, kanály, mŕtve ramená, močiare, mokré lúky aj lužné lesy. Odľahlosť tohto regiónu, riedke osídlenie, na niektorých miestach neobrábaná poľnohospodárska pôda, tradičné spôsoby hospodárenia či prírode blízky vodný režim, to všetko poskytuje podmienky pre jedinečné spoločenstvá rastlín a živočíchov, ktoré dnes nájdeme už len málokde.
Členovia Klubu PLÁNKA sa začiatkom marca vybrali na výlet. V priestoroch, kde potok Trnávka vylieva vody svojho koryta, pozorovali vtáctvo: videli niekoľko exemplárov kačice divej, sliepočku vodnú, lysku tmavú, z volaviek popolavú a bielu. Z poľovníckych posedov sledovali vysokú zver – bolo to stádo sŕn. A ešte mnoho zaujímavých a príťažlivých zážitkov si priviezli z územia, ktorému sa hovorí „Jazierka“. V období, keď je nedostatok vody, sa na území juhovýchodne od Trebišova rozprestiera 7 jazier.
S dávkou rešpektu vstupovali malí stromáci do lokality Lapa. Hovorí sa, že v dávnych dobách sa tu prepadla dedina. Malí stromáci sľúbili, že zistia, čo je pravda na tejto povesti.
Kvetoslava Rojtášová