Vyhodnotenie grantového kola Skvelé leto so Stromom života

Vyhodnotenie grantového kola Skvelé leto so Stromom života

Aké zaujímavé projekty získali grant v tomto kole?

Ani sa nenazdáme a je tu leto. Veríme, že naši Klubáci si ho užijú pohodovo, hlavne v prírode a v príjemnom počasí. Tie kluby, ktoré sa zapojili do grantového kola Skvelé leto so Stromom života 2023 si tento čas môžu užiť rozmanitejšie aj vďaka získanému grantu. Je váš Klub medzi nimi? Zistíte to nižšie vo vyhodnotení tohto grantového kola. Prajeme nech sa vám podujatia vydaria a len spokojných účastníkov!

Klub AKOLES - Oddych a učenie sa pod korunami stromov: Klubáci z lesnej škôlky sa rozhodli dotvoriť svoj vonkajší priestor na oázu stvorenú na oddych a vzdelávanie sa vo vonkajšom prostredí priamo pod korunami stromov. Toto miesto bude slúžiť na ranné vzdelávacie aktivity, tvorenie projektov, poobedný oddych alebo návštevy rôznych odborníkov. Keďže bude zakryté nepremokavou celtou budú ho môcť využívať za každého počasia. Celý priestor im spríjemnia nové stálo zelené rastliny.

Klub Báhoňčatá - Kreslíme si vonku: Báhoňčatá rozvinú environmentálne vzdelávanie v ich materskej škole aj vďaka vonkajším tabuliam, ktoré budú využívať pri vzdelávaní v tematických celkoch napr.: zdravá výživa, deň zeme, deň vody či spoznávame rastliny. Touto praktickou pomôckou vznikne vonku prepojenie s už existujúcou úžitkovou záhradou, pretože plánujú tráviť, čo najviac času na dvore na čerstvom vzduchu.  

Klub BIZON - Letná škola s BISONom: Klubáci plánujú zorganizovať outdoorové vyučovanie v Dechticiach – v časti Katarínka a tak motivovať deti k tomu, aby pravidelne chodili do prírody a ukázať im, že učiť sa dá aj netradične – v prírode a nie len v triede. Cez praktické outdoorové aktivity si chcú rozšíriť svoj okruh vedomostí a zároveň pozorovať život vo voľnej prírode, oboznamovať sa s rastlinným spoločenstvom lesa a lúky, či poznávať dreviny. Už sa tešia ako deti urobia niečo pre svoje zdravie a že si upevnia vzťahy medzi deťmi navzájom, ale aj medzi deťmi a učiteľmi.

Klub Ekoklubáčik - Pamiatky a zaujímavosti Trenčianskych Teplíc: Ekoklubáci chcú spoznať pamiatky a zaujímavosti v Trenčianskych Tepliciach. Program majú nabitý - objaviť krásnu prírodu, ktorou je toto mesto obkolesené, ochutnať liečivé pramene, pozrieť sa na vyhliadku Jeleň, zároveň navštíviť Zelenú Žabu - kúpalisko obkolesené lesom. Príjemné však spoja s užitočným. Pri návšteve Kúpeľného parku si užijú pobyt v krásnom prostredí, ale sú pripravení spraviť si brigádu a vyčistiť ho od smetí, čím sa naučia správať sa v prírode.

Klub Haburkáči - Športová uvítacia olympiáda: Začiatok školského roka je pre mnohé deti stresujúcim obdobím a preto si Haburkáči vymysleli, že nových spolužiakov v ich MŠ privítajú uvoľnenou a veselou atmosférou a pripravia si športovú uvítaciu olympiádu, čo im môže pomôcť preklenúť prekročenie škôlkarského prahu. Okrem toho si deti rozvinú hrubú motoriku, pozitívny vzťah k pohybu a športu, podporia u detí záujem o outdoorové aktivity, koordináciu či tímového ducha.

Klub Halmešské sovičky - Denný tábor u Halmešských sovičiek: Sovičky plánujú vytvoriť pre deti z obce Jablonec a okolia outdooorové aktivity, workshopy a ďalší program, ktorý bude zameraný na témy týkajúce sa životného prostredia a jeho ochrany, zdravého a udržateľného životného štýlu, športu, spolupráce, medziľudských vzťahov a sebarozvoja. Počas piatich dní budú realizovať denný detský tábor pričom každý deň bude špecificky tematicky zameraný - “VODA”, “ZVIERATÁ A PRÍRODA”, “VESMÍR”, “MÓDA” a “JEDLO”. Ich zámerom je, aby deti porozumeli zodpovednému správaniu a tým vplyvu jednotlivca a vlastných rozhodnutí na svoje okolité prostredie aj celú planétu. Čerpať budú aj z materiálov Stromu života.

Klub Horehronček - Ďaleká cesta do Košíc: Klubáci z Horehronia plánujú preskúmať mesto Košice a dozvedieť sa nové informácie o rôznych rastlinách  priamo v Botanickej záhrade. Získané vedomosti a zážitky budú o to silnejšie a trvácnejšie, keďže niektorí žiaci prvý krát navštívia väčie mesto či botanickú záhradu. Exkurziu im spríjemní aj nevšedná cesta vlakom.

Klub Hrušovskí Stromáci - Motýlia záhrada: Stromáci budú budovať u detí vzťah k prírode prostredníctvom pozorovania vývoja motýľov od húseničky až po dospelého motýľa. Taktiež pestovať pozitívny vzťah k okolitej krajine a povzbudzovaniu k záujmu o svoje okolie, zachovávaniu prírodných lúčnych plôch a nadobúdaniu nových poznatkov o opeľovačoch. Štádiá vývoja motýľa môžeme prirovnať k tomu, ako z malého nevedomého človiečika, postupne vyrastie zodpovedný, rozumný človek s bohatými vedomosťami a odvahou vyletieť do sveta. Deti pomôžu zhotoviť vyvýšené záhony, vysejú kvetinové zmesi a budú pozorovať premeny húseníc na motýle, ale aj iný hmyz.

Klub Jánovské svište - Cestujeme a pátrame so Stromáčikom: Jánovské Svište majú pripravený bohatý program. Oboznámia sa s dejinami Košíc a ich kultúrnym dedičstvom návštevou múzeí, absolvujú prechádzku Bachledovou dolinou, chodníkom korunami stromov či navštívia Belianske Tatry s ich jedinečnou prírodou. Obecná pátračka bude tiež nezvyčajná aktivita, ale určite deti zaujme a veľa sa dozvedia. Niektorí členovia klubu kooperovali na projekte Teaching green, vysádzali stromčeky a merali teploty povrchov a tak posunú svoje poznatky aj ostatným účastníkom.

Klub LESOVO - Malí hudobníci: Klubáci z lesnej škôlky plánujú príjemnými tónmi hudby zaplniť ich outdoorovú triedu. Ich cieľom je vytvoriť deťom príjemné a pohodlné prostredie na skúmanie hudby, nielen pod vedením pedagóga, ale aj samostatne. Hudba pomáha rozvíjať kognitívne schopnosti detí, ako je pamäť, koncentrácia, logické myslenie a riešenie problémov. Pôsobenie hudby a pesničiek rozvíja aj jazykové schopnosti detí či podporí tréning motorických schopností. Aplikácia hudobnej výchovy dopomôže k zlepšovaniu pamäte a matematických schopností, pretože v samotnej hudbe sa nachádzajú rôzne vzorce, rytmus, melódia či časové značenie.

Klub Lienka - Vonku nás to baví: Aby si klubácke Lienky prirodzenou cestou rozvíjali svoje zručnosti, kreativitu, logické myslenie, trpezlivosť či jemnú motoriku cieľom projektu je dotvorenie ich outdoorovej triedy vonkajšími tabuľami, ktoré budú deti využívať na kreslenie či zaznamenávanie si svojich objavov, čo práve nájdu v tráve či na pieskovisku a taktiež edukačnou tabuľou. Takéto prostredie podnieti v deťoch radosť tráviť čas, čo najdlhšie vonku na čerstvom vzduchu.

Klub Lollipop – KOMPOST: Klub si pripravil workshop s odborníkom na kompostovanie, ktorého súčasťou bude založenie si vlastného exteriérového kompostu s dážďovkami. Jedným z hlavných argumentov tohto projektu je naučiť tú najmladšiu generáciu ako správne triediť odpad a ako správne využiť to, čo nám zostane z pripravených jedál, tak aby sa čo najefektívnejšie využil kompostovateľný odpad

Klub Stromáčikovia Veľké Uherce - Zdravý sad má každý rád: Stromáčikovia z Veľkých Uheriec sa zážitkovou formou oboznámia so sadením a pestovaním ovocných stromov, ovocných krov a kvetov priťahujúcich hmyz. Spoločne budú zaznamenávať ich rast a postupné zmeny (listy, kvety, plody...). Deti nadobudnú bližší vzťah k prírode, k pôde, budú tráviť viac času vonku a pri rôznorodých činnostiach si posilnia svoju jemnú i hrubú motoriku. Ovocie, ktoré si sami dopestujú, budú ochotní viac vyskúšať, čím sa zlepšia aj ich stravovacie návyky.

Klub Peklianske bocianiky - Po stopách Pani prírody: Pre peklianske Bocianiky je projekt súčasťou týždňových aktivít zameraných na budovanie šk. záhrady, prípravu na chov drobných živočíchov, rozrastanie prírodnín v škole a ich školskej záhrade. Plánovaná turistická vychádzka im pomôže budovať pozitívny vzťah k prírode priamym zážitkom vo Vysokých Tatrách spolu s návštevou múzea v T. Lomnici. Zážitkovým učením bude aj triedenie odpadu vzniknutého v čase exkurzie, turistickej vychádzky i návštevy múzea tak, aby si žiaci uvedomovali, že aj ich pričinením môže byť prírodná stopa čistejšia.

Klub pri MŠ Radvanček - Ježkovia v záhradke: Klubáci z Radvane si posilnia svoje pestovateľské zručnosti, oboznámia sa s tým ako sa sadia kríky či kvety, ako sa o ne správne starať a tak budú mať možnosť vybudovať si pozitívny vzťah k prírode a k prácam v záhradke odmalička. Deťom bude najväčším potešením, keď budú vidieť každý deň ako ich plody rastú – ríbezle, egreše, josta či čučiriedky a nakoniec si na týchto plodoch ich práce budú môcť aj pochutnať. Okolie im spríjemnia aj vysadené levandule či orgován.

Klub SŽ Raj - Záhon plný života: Cieľom projektu je vytvoriť náučný kvetinový záhon so zameraním na rozmanité druhy kvetov a tak vytvoriť Klubákom z Dobšinej nie len príjemné miesto na relaxáciu a oddych, ale aj ako zdroj nových vedomostí a osvojovania nových pracovných zručností. Deti tak získajú možnosť dozvedieť sa zážitkovou formou množstvo nových a podnetných informácii o rastlinách, včelstve a hmyze.

Rosničky - Poďme sa spolu túlať 2: Rosničky majú zámer spoznávať lesný ekosystém a prácu človeka v lese na náučnom lesníckom chodníku v národnej prírodnej rezervácii Morské oko. Kontakt s prírodou si umocnia vytvorením herbára drevín rastúcich vo Vihorlatských vrchoch. Počas prechádzky náučným chodníkom  žiaci okrem spoznávania krás prírody vyčistia náučný chodník od odpadkov a takto príjemne, nevšedne a užitočne začnú nový školský rok.

Klub Sovičky – Spoznaj VYSOKÉ TATRY: Sovičky plánujú navštíviť Národný park Vysoké Tatry a spolu preskúmať, čo TANAP ponúka. Počas turistickej vychádzky na Peknú vyhliadku (Starý Smokovec), návštevy Botanickej záhrady – Expozícia tatranskej prírody a Múzea TANAPU Tatranskej Lomnici chcú prebudiť v deťoch záujem o prírodu a inšpirovať k jej ochrane. Klubáci z danej cieľovej skupiny doposiaľ nemali možnosť navštíviť naše veľhory a ich možnosti návštevy Tatier sa javia ako obmedzené aj v budúcnosti.

Klub Štvorlístok - Do lesa s Jazmínkou a Vendelínom: Členovia klubu Štvorlístok si plánujú rôznorodé aktivity na poznávanie lesa a prehlbovaniu ich vzťahu k prírode cez zážitkové učenie. Ich zámerom je zlepšiť vedomosti detí o lesnom ekosystéme, naučiť ich šetrne a bezpečne sa pohybovať v prírodnom prostredí a skúsiť pochopiť spôsoby jeho ochrany pre zmiernenie negatívnych klimatických zmien. Poznatky získajú návštevou Lesnej škôlky aj Drevárenského múzea vo Zvolene.

Klub Vlachovčatá – Malí záhradkári: Vlachovčatá si vedomosti o rastlinách a prírode, nadobudnuté v školských laviciach, budú môcť overiť aj v praxi. Vo svojej záhradke plánujú pestovať sezónnu zeleninu, bylinky, ovocné kríky a okrasné kvety a tak si naplnia túžbu po mieste aktívneho oddychu a príjemných vôní. Zároveň si posilnia vzťahy vo svojej komunite.

Klub Zvedavé včielky - Poznávame živú a neživú prírodu: Cieľom projektu je skúmanie a oboznamovanie sa so živou a neživou prírodou interaktívnou formou. Neživú prírodu - vodu, piesok, horniny by deti spoznávali pri bádateľských aktivitách s vodou a pieskom, kameňmi a ako pomôcka im poslúži stolík na vodu a piesok. Živú prírodu by deti bližšie spoznávali pozorovaním rastlinnej a živočíšnej ríše pomocou lúp pozorovaním hmyzu či pomocou odtlačkov stôp zvierat.

 

Formuláre na zúčtovanie grantu:

Záverečná správa

Prezenčná listina

Logá:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Strom života

Inšpirovali ste sa? Vymyslite projekt na podujatie, dobrovoľnícke aktivity, viacdňové podujatia alebo vzdelávacie aktivity zamerané na budovanie vzťahu k prírode, životnému prostrediu a zdravému životnému štýlu a v zmysle podmienok našich grantových výziev pošlite svoju žiadosť do najbližšieho grantového kola, ktoré bude vyhlásené na konci augusta. Granty sú určené výlučne pre Kluby Stromu života.

foto: cz.depositphotos.com

COOKIES

Chceme Vám prinášať obsah, ktorý Vás naozaj zaujíma, preto používame súbory cookies. Kliknite na tlačidlo Prijať všetky, ak súhlasíte s používaním cookies a zbieraním štatistických dát touto webovou stránkou pre účely zobrazovania relevantného obsahu a reklamy.

Spravovať možnosti

Nastavenia môžete upraviť kliknutím na jednotlivé položky. Pre viac informácií o GDPR navštívte túto stránku.

Účely spracovania dát